Niečo z histórie...
Stupnicu vytvoril v roku 1805 Sir Francis Beaufort, britský admirál a hydrogeograf. Pôvodne sa trinásťstupňová stupnica (0 – 12) riadila opisom stavu plachiet na vojenských lodiach, so stupňami od „sotva dostatočný vietor na riadenie lode“ po „vietor, aký nevydrží žiadne oplachtenie“. Od tridsiatych rokov 19. storočia sa stala štandardom pri zápise lodného denníka a od päťdesiatych rokov 19. storočia sa začala používať v pevninovej meteorológii.
Od začiatku 20. storočia, keď sa v moreplavbe plachetnice začali nahrádzať parníkmi, bola stupnica preformulovaná podľa vlnenia na vodnej hladine a doplnila sa o pevninové pozorovania dymu a pohybu stromov vo vetre.
Prečo nás to zaujíma pri šarkanoch?
Lebo si radi púšťame šarkany:-) Každý šarkan je schopný vzlietnuť pri svojom najnižšom stupni a naopak zničiť sa pri svojom najvyššom stupni z Beaufortovej stupnice. Hru so šarkanmi je treba rozvíjať - púšťať šarkana za rôzneho počasia, rôzneho ročného obdobia, sledovať vietor, pohyby listov atď... Na základe skúseností potom budete presne vedieť aké počasie je najvhodnejšie pre Vášho šarkana.
Skúste si sami vysledovať ako sa správa príroda. Prideľte aktuálnu dennú rýchlosť vetra, ktorú nájdete na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu k tomu čo vidíte spoza okna alebo k tomu čo cítite na svojej tvári.